Follow Us

+ (1800) 456 7890
info@mefinance.com

Mon - Sat 9.00 - 19.00
Sunday Closed

Biz Kimiz?

IMG_8920Üniversitede okunurken hayal kurulur ya… Okul bitince önemli bir şirkete iş başvurusu yapılacak, başvuru kabul edilecek, okuldan edindiğimiz taze bilgiler kısa zamanda başarıya dönüşecek ve yükseleceksiniz. Artık CEO’sunuz. Koyu renk takım elbiseler, şık kravatlar, sizden emir bekleyen ofis görevlileri, etrafınızda danışmanlar ordusu ve toplantılarda sizin söyleyeceğiniz her sözü karar olarak kabul edecek yönetim kurulu üyeleri… Şirketin daima yükselen başarı grafiği…

Herkesin hayali böyle olmaz. Tıpkı bizimki gibi. Biz de hayal kurarız. Kocaman tarım işletmelerini. İçerisinde çalışan dev tarım makinelerinin bir uçtan diğer uca gidip geldiğini hayal ederiz. Makinelerin toprağı bir nakış gibi işlediğini, fidanların dikildiğini, ağaçların büyüdüğünü, üzerindeki meyvelerin adeta üzüm tanesi gibi salkım verdiğini düşünürüz.

Burnumuza toprak kokusu sinmiş ya, başka bir işe gönlümüz razı olmadı. Okul bitince geldik buralara ve yıllarca ailelerimizce işlenen topraklarda işe soyunduk. Bindik traktörlere, her işi yapıyoruz. Toprak ıslahı, ilaçlama, gübreleme, budama, hasat… Her işte varız artık.

Ama gördük ki, tarımda sorun sayılamayacak kadar çok. Nitelikli ve genç nüfus tarımda kalmamış. Başka işlerle uğraşıyorlar. Uzaklaşmışlar tarımdan. Üç kuruş maaşa başka işlerde çalışıyorlar da, kimsenin aklına onları tarıma çekecek proje geliştirmek gelmiyor. Oysa dedelerimiz, babalarımız yalnızlar. Genç kuşak yok yanlarında. Onlar sorunlarla boğuşuyorlar. Üretiyorlar ama ürettiklerini ya dolu etkiliyor, ya da sıcak. Ya don oluyor, ya da sel vuruyor. Bunlardan kurtarırlarsa satıyorlar ürünlerini; ya paralarını alıyorlar ya da alamıyorlar.

Ama gördük ki; tarımda yapacak çok iş, alınacak çok yol var. Bir kere bölgemiz olağanüstü bir üretim bölgesi. Dünyanın en bereketli toprakları. Burası Çukurova. Her mevsimde üreteceğimiz bir şeylerimiz var. Her çeşit meyveyi ve sebzeyi üretebiliriz. Daha da önemlisi çalışkan insanlarımız var. Gece gündüz demeden daha çok üretmek için çalışıyorlar. Biz inandık buna… Bilimsel, planlı bir çalışma ile çok üretim yapar ve dünyayı doyururuz.

Bu nedenle bir araya geldik ve Çiftçi Kulübü’nü kurduk. Bir araya gelecek ve dayanışma içerisine gireceğiz. Bilgi paylaşacağız. Üreteceğiz ve ürettiklerimizi birlikte pazarlayacağız. Toprağımızı ve suyumuzu gözümüz gibi koruyacağız. Birlikte öğreneceğiz ve öğrendiklerimizle iyi tarım yapacağız. Kaliteli ürünler üreteceğiz. İnsan sağlığına önem vereceğiz. Yerel ve bize özgü gen kaynaklarımızın korunması için çaba göstereceğiz. Tarımda teknolojinin gelişmesi için uğraşacağız. Festivaller yapıp çiftçiyi bir araya getireceğiz. Her alanda, her platformda çiftçinin sözcüsü olacağız.

Atahan KARAPINAR