IMG_9236Önceki yazılarımızın birisinde çiftçinin toprağa ektiği bir fidenin nasıl 20 – 25 kg.lık karpuz olduğunu, ülke ekonomisi için nasıl bir değer yarattığını uzun uzun yazmış ve sadece Çukurova’da 1.200.000 Ton karpuz hasat’ı yapılacağını yazmıştık.

Çiftçi dediğini yaptı ve üretti. 1.200.000 Ton karpuzu pazara sundu..

Her şey iyi başlamıştı. Karpuz para edecek gibiydi. İlk hasat’ı yapanlar, dekar’ını 3.500 TL.ye kadar sattı..

Olanlar ondan sonra oldu.. Çiftçinin ürettiğini pazara sunmak, Pazar yaratmak görevi olanlar görevlerini yapamayınca, fiyatlar birden bire düştü ve karpuz çiftçinin başında patladı.. Üretici gelmiş geçmiş en kötü karpuz sezonunu yaşıyor.

Nasıl mı ? Anlatalım.. Hem de örnekleyerek anlatalım.IMG_9243

Çiftçimiz 50 Dekarlık bir arazide yetiştirdiği karpuz’u ilk turfanda olarak dekar’ı 3.400 TL.ye ve toplamda 170.000 TL.ye tüccar’a satar.. 40 Bin lirasını peşin alır. Kalan her hasatta ve hasatla birlikte ödenecektir. Anlaşma bu şekildedir.

Tüccar ilk kesimi yapar, ikinci hasatta fiyatlar düşer ve tüccar ortadan kaybolur.

Tarla ziraat’inde ilk hasat önemlidir. İlk hasat’ı yapan ürünün en kalitelisini keser ve götürür. Bu nedenle, ilk hasattan sonra ürünü bir başka tüccara satmak hemen hemen imkansızdır.

Çiftçimiz ürün’ün ilk hasat’ını tüccar’a kaptırınca, ürünün kalan’ını da bir başka tüccara ve yalvar yakar verir ve karpuz’un tarlada kalmasını önler. Kalan ürün için ikinci tüccardan aldığı para 30 Bin liradır. Çiftçimiz bu sezon eline 170.000 TL geçeceğini beklerken 70 Bin TL geçmiş ve yılı büyük bir zararla kapatmıştır.

IMG_9238Çiftçimiz diyor ki; ben ürünümü satsam ve bedelini nakit ve çek olarak alsam bile, ürün fiyatı düşünce mahkemeler kuruluyor,  çeklerim ödenmiyor. Çek almamışsam tüccarı bulabilene aşk olsun..

Oysa ben hem kiramı, hem kullandığım gübre ve ilaç’ın parasını, hem mazotu, hem de işçilikleri ödüyorum. Ödemek zorundayım. Hiç kimse, bu yıl zarar ettin.. Bu parayı ödeme demiyor. Oysa tüccar zarar ederse, bu zarar’ın önemli bir bölümünü çiftçiye yansıtıyor.. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir ticaret yok diyor..

Biz sadece onun sesini duyurabildik..

Paylaş

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *

*