Güzel-evler-Güzel-bir-ev-7-1Bizlere dayatılan şehirli yaşam modeli tutunca..

En iyi okullar, en iyi hastaneler şehirlere kurulunca..

Her türlü cazibe alanları oralarda yaratılınca..

Doğaldır ya.. Çiftçinin hanımı bundan etkilendi..

Kurtulalım buralardan../ Bak kızımız genç kız oldu, kimse görüp istemeyecek.!/ Oğlan iyi bir okula gidemeyecek.!/ Ahır kokusu hissetmek istemiyorum../ Sabahları taze domates toplamaktan ellerim bozuldu../ Şehirlinin kapısına ekmek gelirken ben ateşin önünde ekmek yapıyorum../ Bazlamayı çocuklar sevmiyor, hamburger istiyor, hamburger../ Tavuğun pisliğinden bıktım, yumurtayı da bakkaldan alalım../ Uğraştırma bizi limonata yapmakla, colayı daha çok seviyorlar../  İneğin sütünü verecek yer bulamıyorum, her yerimiz yoğurt, peynir, tereyağı oldu. Ne yapacağım ben bunları?/ El paralı güne, ben komşuya ekmek yapmaya../ Ben kadın değil miyim?

Taşındılar..

Artık şehrin kenarında, kibrit kutusu gibi üst üste yığılmış, bir binanın 14.katında yaşıyorlar,

Bulabilirlerse iki sokak ötede, kaldırım üzerinde bir yerlere arabalarını park ediyorlar.

Balkona çıkıp, diğer evlerin damlarını seyrediyorlar.

Henüz altı ay oldu taşınalı ama, karşı dairede oturanın bile kim olduğunu bilmiyorlar.  harika-çiftlik-evi

Geçen gün pazara gittiler.. Tarlalarında verecek yer bulamadıkları o canım domatesler bir dünya para.. Domateste domates olsa.. Yeşilken toplanmış, kızartılmış ve pazara sunulmuş.. Tatsız tuzsuz bir şey.  Salatalık da öyle.. Diğerleri de..  Çarık çürük diye hayvanlarına yedirdiklerini, organik diye satıyorlar.. Dolaştılar, dolaştılar.. Elleri gitmedi bir şey almaya.. Döndüler..

Oğlan şehir hayatına uyum sağlamış.. Yufka ekmek yemezken, şimdi her gün hamburger yiyip, kola içiyor. Kilo almaya başladı.. Kız da öyle.! Arkadaşlar edinmiş.. Onlardan görmüş.. Evde yaptıkları tarhana çorbasını beğenmeyen, kurutulmuş meyveleri yemeyen kız, hazır süte bir şeyler karıştırıp içiyor.. Müsli miymiş ne..?

O bahçenin sessizliği gitmiş, şehrin karmaşası gelmiş evlerine.. Hayatı yakalamak için erken kalkıp, geç yatıyorlar..

Sohbetlerinin konusu değişti..

Çok para gidiyor hanım../ Ne yapalım? Her şey para.. Paran olmazsa ekmek bile vermiyorlar./ Oğlanın okulundan yine para istediler.. / Kız niye geç kaldı? Nerde geziyor bu kız.?/ Komşular hoşgeldine geldi mi?  Yok daha kimseyi göremedim../ Bu ne ya.. Süt demek için bin şahit lazım.. Suyu basmışlar içine../ Nerde bizim yoğurtlar, tereyağları../ Bahçe de sebze yok mu?/ Bakarsan olur hanım.. Bizim domatesi beğenmezdin. Muhtaç oldun mu hormonlu domatese?/ Hafta sonu bahçeye gidelim? Bu hafta olmaz.. Çocukların programları var../ Ev sahibi kira istemeye geldi.. Bir surat bir surat../

 

Paylaş

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *

*