IMG_3920 (1)Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM)le yaptığı görüşmeler sırasında özetle söyle demiş;

  • Rus yetkililerin iki ülke ilişkilerinin normale dönüşü konusunda gerekli adımları atacağına inandığını belirterek, “Aksi taktirde Türkiye, Rusya’dan ithal ettiği ürünler konusunda Rusya’ya mahkum değildir”,
  • Tarımsal ürünlerin Rusya’ya ihracına konulan engeller, yapılacak çalışma ve alternatif piyasalarla aşılacaktır.
  • İhracat ve üretimin önemine değinerek, arz önemli ama ihracat konusunda gerekli alternatif pazar oluşturmak için gayret göstermek gerekir.
  • Yaşanan olaylar dostluğumuzu bozmamalı, zedelememeli, umuyoruz ki, Rus piyasaları açıldığı zaman yetkililer 1424295_200770956936275_2345584722815065270_nbir kez daha düşünür ve ilişkilerimizin normale dönüşü konusunda gerekli adımları atar. Aksi taktirde Türkiye, Rusya’dan ithal ettiği ürünler konusunda Rusya’ya mahkum değildir. Tarımsal ürünler açısından söylüyorum. Önemli bölümünü kendimiz üretebileceğimiz gibi, alternatif piyasalardan da temin etme imkanımız var. Ama bunları henüz gündemimize almış değiliz.

IMG_3924 (1)Rus yetkililer bu sözlerden çok etkilenmiş, hatta birazda çekinmiş olacaklar ki (!), Türk ihracatcı’sının son bir çırpınışla, Rusya limanlarına getirdiği tarımsal ürünlerin Liman’lara girmesine ve gümrüklü sahalara indirilmesine izin verir. Ancak bir şartla; ürünler gıda kontrolünden geçirilecek ve denetimleri yapılacaktır.

Yavaşlatılmış üç günlük kontrolün sonundan binlerce ton tarım ürünü ve narenciye’nin son hali resimlerde görüldüğü gibidir.

Paylaş

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *

*