IMG_9349Yıldız Holding ve Tiryaki Holding 3 milyon lira sermayeli bir şirket kurmuş.. Danem adlı şirketin başkanlığına ise Ülker Grubundan Ali Ülker getirilmiş. 2005 yılından beri “Bizim Gıda” adı altında tahıl ürünleri satışı yapılsa da, Tiryaki Agro ile yapılan ortaklıktan sonra tahıl ve bakliyata uluslar arası bir boyut kazandırılmaya çalışılıyormuş.. Mersin’de ve Trabzon’da yapılan tesis ve depolarla Mersin odaklı büyümeyi düşüyorlarmış..

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk grubunun “Hayvancılık ve Tarım” konusunda yeni projeleri olduğunu söylüyor. Baba memleketi Niğde’ye “Yüksek Tarım Teknolojileri Fakültesi” kuracaklarmış. Tarımsal eğitimi çok önemsediklerini ve böylesine önemli bir sosyal sorumluluk projesinde yer almak istediklerini belirtiyorlar. Ama daha da önemlisi, fakülteyi kurup, çekilmek yerine eğitimin bizzat içinde yer almak istiyorlarmış. Hedef, bilinen geleneksel tarım teknolojilerinin ötesinde sulama, tohum ve ekipman konusunda son teknolojiyi kullanmak ve “tarım yönetimi” eğitimi verdirmek. Kurulacak fakülte tarımın uzay üssü olacak, fakültede üretim eğitimi yanında yönetim ve finansman eğitimi de verilecekmiş.

Doğuş Grubu tarımda büyümek, satın aldıkları et lokantalarına kaliteli et temin etmek için “besi hayvancılığı”nda por23önemli bir yer edinmek istiyorlarmış. Ayrıca marka yaratılabilecek bölgesel ürünler konusunda ciddi çalışmaları varmış. Uluslar arası danışmanlarla çalışıyorlarmış.. İlgiyle takip ediyoruz.

Sarar Grubu, Eskişehir-Ankara Karayolu üzerindeki 2 bin dekar araziye yapacakları yatırımla tarım ve hayvancılığa girecekler ve projeyi yakın zamanda hayata geçireceklermiş, Sarar, Bozüyük’te 125 dekar alanda 20 milyon dolara mal olması beklenen çok amaçlı bir komplekse start vermişler.

Ama asıl önemlisi Anadolu Grubu;

Tarımda merkez üstleri Mersin.. Bir süre önce Özgörkeyler ve meyvesuyu’nda dünya devi Brezilya’lı Cutrale ailesiyle ortaklık kurmuşlar. 2020 yılına kadar 10 milyon meyve ağacına, 40 – 60 bin dönüm araziye ulaşmayı hedefliyorlarmış. Mersin’deki meyve suyu tesislerinde dünyanın en iyi uzmanları ile çalışıyorlarmış. Meyve Suyunda dünyada söz sahibi olmak istiyorlar anlaşılan.

Grup zeytinde zaten Türkiye’nin en büyüğü olma yolunda. Ayvalık ve Gemlik yöresi zeytinlerin önemli bir bölümü bu grup tarafından işleniyor. Zeytin dünyasına bir renk, bir soluk getirdikleri gerçek..

IMG_9210Şanlıurfa’dan Adana’ya, Çanakkale’ye kadar çok sayıda arazi de dünyanın çeşitli ülkelerinden getirdikleri çok sayıda ürünü deniyorlarmış. Meyve suyu ve sofralık ürünler üretmek ve markalaştırmak en önemli hedefleriymiş.

Devletten önemli miktarlarda arazi kiralamışlar. Dünyanın en önemli tarım uzmanları ile çalışıyorlarmış.. Bulabildikleri her türlü teknolojik yeniliği Türkiye’ye derhal getiriyorlarmış.

Migros Mağazalarının önemli hisselerini almışlar ve üretimin önemli bir bölümü Migros yoluyla pazarlayacaklarmış. Ancak sadece Türkiye’de değil Rusya, Türki Devletler ve Avrupa pazarında da söz sahibi olmak istiyorlarmış..

Uzayan kol bizden olsun.

Bizde üniversitelerden, araştırma kuruluşlarından öğrenemediklerimizi kendilerinden öğreniriz. Bilgimizi ve kendimizi geliştiririz.

Paylaş

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *

*