IMG_9286Tarım deyince, sadece tarım ürünleri üretimi konusunda faaliyet gösterenler, yani çiftçiler anlaşılmamalıdır.

Tarım’a doğrudan olması bile bir şekilde destek veren çok sayıda yan faaliyet kolları vardır ki, bunlara tarımın destek birimleri yani lojistik gücü denir.

Bunların en önemlisi ve çok eskiye dayananları ise “sıcak demirciler”dir. Bunlar eski tarihlerden beri çiftçinin hep yanında olmuş, onlara araç ve teçhizat üretmişler, yani çeliğe can vermişler ve çiftçinin hizmetine sunmuşlar.

Bunlardan birisiyle, Erdemli’li sıcak demir ustası Süleyman Cırık ile tanıştık. 35 yıldır sıcak demircilik yapıyormuş ve hep tarım aletleri üretmiş.

İşte anlattıkları..

Sıcak demircilik hafife alınacak bir meslek değildir. Çeliğe su vermek önemlidir. İyi su verilmiş bir çelikten elde IMG_9290edilen tarım aleti, çiftçiye uzun zaman ve sorunsuz olarak hizmet verir. Dayanıklıdır. Bu aleti çiftçi uzun zaman kullanır.. Ayrıca alete öyle bir açı vermelisiniz ki, aleti kullanan çiftçi, aleti kullanırken yorulmamalıdır. Alet elinde bir kuş misali kanat çırpmalıdır diyor..

Süleyman Usta, çeliğe su vermeyi ustalarından öğrenmiş.. Ama alete açı vermeyi ise bir Alman Mühendisten öğrenmiş.. Alman mühendis, alete öyle bir açı veriyordu ki, aleti kullanan yorulmuyordu.. Ben ondan öğrendim ve devam ettiriyorum.. Benden alet alan çiftçiler memnunlar ki, IMG_9292ben halen tarım aletleri üretiyorum.. diye konuşmasını sürdürüyor..

Süleyman Usta, bel, kürek, bıçak, kök kazması, kazma, mecrefe, sert ağaç kök kazması (iskeleç), çapa, tırmık, balta, nacak, orak, çalı orağı, tahra, dirgen, hayvan bağlamak için zikke, keser, satır ve gübre kürekleri üretiyormuş..

Ben eski bir ustayım. İyi malzemeden kaliteli ürünler üretiyorum. Alıcılar ürettiklerimden memnun. Bu nedenle, meslekle ilgili şimdilik bir endişem yok. Ama ürettiklerim her geçen gün fabrikasyon hale geliyor. Kürek ve çapa bunlardan en önemlileri.. Ama diğerleri de yavaş yavaş fabrikalarda üretiliyor ve bizden sonra bizim ürettiklerimizi üretecek ustalar yetişmiyor. Bu nedenle, bende sonra ne olur bilmiyorum diyor..

 

 

 

Paylaş

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *

*