IMG_8853Çiftçi kulübü, çiftçinin işine yarayacak, ona kullanım kolaylığı sağlayacak bir kısım aletleri tespit edeceğini ve  kullanımları ile pratik bilgiler vereceğini duyurmuştu. Bu aletlerden ilki Yalak Makinesi’dir.

Yalak, çiftçinin salma sulama yaptığı zamanlarda kullandığı bir yöntemdir. Çiftçi ağacın gövde çevresini biraz çukurlaştırır, dış kısmını toprakla yükseltir ki; bu yöntemle suyun ağacın etrafında birikmesi sağlanırdı. Sonraki yıllarda damlama sulama ile birlikte bu yöntem terk edilmişti.

Çiftçimiz son yıllarda eğimli arazilerini bahçe haline getirdi ve bu arazilerde üretim yapıyor. Yağışlı günlerde araziyi hem erozyondan korumak, hem de ağacın dibinde su tutturmak kolay değil. Bu nedenle, çiftçimiz yalak açmak gibi bir yöntemi yeniden kullanmaya başladı. Eğimli arazilerde ağaç dibinde yalak açıyor ki, yağmur suyundan tam yararlanabilsin.

Yalak’ın bir başka faydası ise ağaç altının çapalanması sırasında hem toprağın havalandırılmasını, hem de ağaç altında bulunan zararlı otların yok edilmesi sağlanmak oluyor ki; ağaç için oldukça faydalı bir işlem.IMG_8856

Yalak açmak çok kolay bir iş değildir. Yalak yapmak için ağaç altında çapa sallamak ciddi bir efor gerektirir, yorucu ve zahmetli bir iştir. Bu nedenle, bir harekette ve kolayca yalak açacak bir alet geliştirdik.

Resimde görülen demir ” Z ” şeklinde büküldü. Ağaç gövdesine sarılacak bir kasnak demire kaynatıldı ve demirin ucuna ise toprağı kazacak ve yaracak bir çapa eklendi. Demir’in diğer ucundan itildiği taktirde, çapa aleti toprağı kazıyor ve silindir şeklinde bir çukur oluşturuyor. Bu yolla fazla güç sarf etmeden yalak yapmak mümkün oluyor. Ancak burada dikkat edilmesi gereken husus kasnak’ın ağaç gövdesine zarar vermemesidir. Bunu sağlamak için ağaç gövdesini kaplayacak galvanizli bir saç ağaç etrafını saracak şekilde silindir haline getirildi. Önce bu saç ağaç gövdesine sarılıyor, sonra kasnak ağaç gövdesine ve saç üzerine bağlanıyor. Aletin ağaç gövdesinde dönmesi sırasında kasnak galvanizli saç etrafında hareket ettiği için ağaç gövdesi zarar görmüyor.

Paylaş

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *

*