Anadolu’nun herhangi bir yerinde baba kızını evlendirirken ona sarılır. Bir yandan ağlarken, bir yanda da ögüt verir.

Bilmeni istiyorum sen benim her şeyimsin. Sen sevinirsen ben sevinirim, sen üzülürsen ben üzülürüm. Gidiyorsun canım acıyor.. Ama sen aldırma, benim ağladığıma bakma. Sen büyüdün, ayaklarının üstünde durdun ve şimdi yuvanı kuruyorsun, çok sevinçliyim.

Gittiğin yere bolluk ve bereket götür..Çocukların olsun, gelecek götür.. Dirlik götür.. Gittiğin yerin dertlerine ortak ol. Onlarla birlikte sevin, onlarla acıyı paylaş.. Ben her zaman yanındayım ama, geleceğin onlarla olsun..

Anadolu insanı kızına söyler ama birde toprağına söyler. Bir şekilde toprağı elinden çıkacaksa, hem gidiyor diye yüreği yanar, hem de ister ki gittiği yer onun kıymetini bilsin, değer versin. Toprak ona da bereket olsun..

İşte toprağını satmak zorunda kalan ve çok bilinen bir satış sitesine ilan veren çiftçinin yürek yakan feryadı..

Bu yazıda istiyor ki, “önce bir toprağımı anlatayım. Neler yaptığımı, neler yaşadığımı anlatayım. Hangi duygularla çiftliğimi kurduğumu anlatayım. Alacılar bunu bilsin ve bu araziye benim verdiğim kıymeti versinler.” ve ekliyor..Bu açıklamayı sonuna kadar okumadan lütfen aramayınız…

Tek bir satırına dahi dokunmadık. İşte yazdıkları..

Bu arazi 105 Dönüm. Tek tapulu Çorum’da tek bir arazi başka tek tapu 105 Dönüm yok.Üstelik konumu çok güzel ve çiti suyu yolu hazırdır. Bu sayede hiç bir masrafınız yoktur. Ve kafanız ömür boyu rahattır.ve m2 fiyatı 3 lira bile değildir.

Ciddi alıcı olanın bu arazide 1 Lira zararı yok. Ben bu araziye çok emek verdim ve çok para harcadım sadece şu çitini şu an 100 binliraya çektiremezsiniz. Sondajını yaptırdım ruhsatını aldım. Ve üstelik tek tapu 105 Dönüm bir araziden bahsediyorum. Bu özelliği bile yeter. Konumuna bakın ne güzel bir yerde. Yani bu arazi satın alınmaz da hangi arazi satın alınır saymakla bitmeyen artıları var.

Çiti çekilirken aman düzgün çekin aman eğik ve hizasız olmasın diye bir hafta araziden hiç ayrılmadım. Sondaj vurulup arazide su çıktığında suyun o coşkulu akışını görünce oturup sevinçten ağladım. Ankara’da Tagemde Ceviz için toprak numunelerinin sonucunu hastanede Doğumun sonucunu bekleyen bir eş gibi heyecanla bekledim. Mesut Bey araziniz Ceviz için çok uygun dendiğinde raporu aldığım da havalara uçtum. Ben bu arazide çok planlar çok hayaller düşündüm. Ama düşmez kalkmaz bir Allah geldiğim noktada arazimi satmak zorunda kaldım.

Benden artık bu kadar Ne emsali ne örneği olan bir fiyata geldim. Satılırsa satılır ben elimden geleni yaptım gerisi Allahın taktiridir.

Buyrun arazide buluşalım arazinin her noktasını birlikte yürüyelim tartışalım konuşalım. Sonra aklınızda ne merakınız varsa sorun anlatayım göstereyim tapuya gidelim tapuda merak ettiğiniz her şeyi sorun birlikte tapuyla konuşalım. Sonra İskilip’te misafirim olun bir hafta öğretmen evinde kalın sizinle birlikte köy muhtarımızla beraber İskilip’te gezelim tanışalım konuşalım içinize bazı şeyler sinmeden hiç kimseden bir kuruş istememde almamda. Ayrıca satıştan önce arazi ile ilgili aklınızda ne varsa yazdığım söylediğim herşeyi kağıda dökelim taahhütname vereyim ne araziden yana nede şahsımdan yana kafanızda en küçük soru işareti kalmasın. Sonra para konusunu konuşalım.

Ve güzel kardeşim fiyat konusunda tek bir şey söylüyorum eğer sen bu araziden daha iyisini daha ucuzunu Çorum da bana göster. Ben o arazininde fiyatının altında vereceğime söz veriyorum. Ama eğer gösteremiyorsan ve ne böyle bir fiyat ne de böyle bir arazi yoksa ve fiyatımın gerçekten çok ucuz olduğuna kanaat getiriyorsan o zaman Hakkımı ver kardeşim. Kimsenin kimseye hakkı geçmesin. Ayrıca bütçem bu kadar diyorsan o zaman teklifte bulunma. Bütçene göre bir arazi al. Bu arazi 105 Dönüm 10 Dönüm değil. 10 Dönüm olsa 30.000 lira yapar. Hesap ortada. Başka ne diyebilirim.

A)YÜZÖLÇÜMÜ: Tam 105.093,89 m2
B)TAPU DURUMU: Müstakil Parsel, Tek ve Tam Tapu.
C)SU DURUMU: Arazide 3 yerde kaliteli su kaynağı vardır. Birinci kaynaktan sondajda 44 m den sn=2.2lt. olarak su çıkartıldı. Bu miktar bir havuzla ihtiyacı fazlasıyla karşılamaktadır. Kullanma ruhsatı da alınmıştır. Arazimde en büyük imkân su sıkıntısının olmamasıdır. Bu arada şehir merkezine yakın olduğundan dolayı Belediye Çeşme suyu imkânı da vardır.
Ç)ÇİT ve TEL ÖRGÜ: İki kazık iki çapraz telle yapılan çitlerin maliyeti bile m2 si 8-12 TL arasında iken bakın ben araziye nasıl bir çit çektirdim. Arazinin çitleri 2.5 m boyunda eğimli 35 Kg nato mermer direk ile 1,5 m de 1 tane olacak şekilde komple çevrildi. Direklerin üzerine 3 sıra paslanmaz dikenli tel çekildi. Ve boydan boya paslanmaz 3 cm kafes tel örgü ile kapatıldı. İki adet araç giriş çıkışları için raylı kapı ve yaya girişi için iki adet kapı yapıldı. Bu çalışma yapılırken tapu kadastrodan bir mühendis ve ekibi arazinin sınırlarını GPRS ile nokta nokta işaretleyip ip çekti. Bu noktalardan yol payıda bırakılarak çitler çekildi. Arazinin net sınırları işaretlerle bellidir. Bu çalışma sizin için ömürlüktür. Kafanız sürekli rahat olacaktır. Yatırım olarak alıp kapılarını kilitleyip isterseniz yıllarca arazinize uğramayın ne karışan olur nede sizi rahatsız eden. Çünkü çitleri ona göre çekildi.
Ayrıca 105 dönüm araziye çit çektirmek zahmetli ve masraflı bir iştir. Ben şimdi ne kadar harcadığımı söylesem inanmayabilirsiniz. O sebepten internete girip çit çeken firmalarla yukarıda yazdığım çitin özelliklerini söyleyin m2 fiyatını alın. Ve 105 dönüme kaça çekersiniz diye sorun. Size bir ev parası fiyat çıkacaktır. O sebepten bu çit sizin için çok önemlidir ve büyük bir masrafı ortadan kaldırmıştır. Bu sizin için büyük bir avantaj ve maddi olarak büyük bir kârdır.
D)Yol Durumu: Ulaşım çok kolay ve zahmetsizdir. Yolları açık ve ferahtır. Bu arazide %100 emin olmanız gereken bir konuda yol probleminin olmamasıdır. Ve arazi Ana yola en fazla 200 m mesafede ve araç giriş ve çıkışları çok rahattır. Ayrıca arazinin etrafındaki yolları bir kepçe tutarak düzelttirdim ve genişlettim.
E)Konum: Arazi İskilip Şehir Merkezine çok yakındır. Çorum’a 40 m mesafededir. Yakınında sol tarafta aktif olarak faaliyet gösteren Erenler Un Fabrikası vardır. Arazinin sağ tarafında çok yakın Musular/Kamışağıl köyleri vardır. Ana yola çıkıp sağa İskilip şehir merkezine doğru 500 m gidildiğinde sizi Grayder Ayakkabı fabrikası ve İskilip sanayisi karşılamaktadır. Şehir merkezine çok yakındır istediğiniz zaman bütün ihtiyaçlarınızı 5 dk gidip karşılayıp gelebilirsiniz.
F)Toprak Kalitesi: Bilim adamı olmaya gerek yok. Topraktan anlayan fotolara bakıp şunu der. Toprak kalitesi çok iyi taş çakıl hiç bir şey yok. Ayrıca raporlarda çok olumludur. Ve arazi 630 Rakımdır. Hakim rüzgarlara kapalıdır don riski azdır. Yıllık yağış oranı yüksektir.
G)Fiyat: İlk önce şuna değinmek isterim. Bu arazi tek tapu 105 Dönüm bir arazidir. Bu zaman da 105 Dönüm Tek Parça Tek Tapu bir arazi bulmak kolay değildir. Sadece bu özelliği bile çok önemli bir özelliktir. Bir de hazır suyunu, çitini, yolunu, merkeze yakın olmasını da hesap edersek. Bu araziye kupon bir arazi diyebiliriz. Bu sebepten fiyatım bu özelliklere rağmen çok hesaplıdır. Eğer başka bir emsali veya daha hesaplısı var ise lütfen gösteriniz. Saygılarımla…

Paylaş

Yorum yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. *

*